Kosmetyki naturalne – prawda czy fikcja?

Kosmetyki naturalne często zwane ekokosmetykami stają się coraz to popularniejsze. Pojawiają się w aptekach, drogeriach i Internecie. Ale uwaga: nie każdy kosmetyk, który ma w nazwie „natural”, „eko”, czy „bio”, rzeczywiście jest naturalny. Jak je odróżnić i kiedy warto rzeczywiście je stosować?

Mimo prób uporządkowania rynku kosmetyków naturalnych cały czas brakuje uregulowań prawnych dla tej kategorii produktów. Są jednak określone pewne zasady: kosmetyki ekologiczne powinny zawierać co najmniej 95% składników pochodzących z ekologicznych upraw i wytwarzanych w sposób niezagrażający środowisko, w kosmetykach organicznych znajdować się mają niemodyfikowane genetycznie składniki pochodzenia naturalnego.

Jednym z podstawowych składników kosmetyków naturalnych są oleje roślinne tłoczone na zimno lub nierafinowane. Barwa i zapach pochodzi wyłącznie od naturalnych składników a konserwanty to głównie witaminy i olejki eteryczne.

Teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką i nierzadko zdarza się, że w kosmetyku opatrzonym nazwą naturalny w składzie ma zaledwie 2 lub 3 naturalne składniki, a oprócz tego mnóstwo chemii. Trzeba więc uważnie czytać etykiety. Składniki podaje się w kolejności odpowiadającej ich udziałowi wagowemu w produkcie, czyli składnik, którego jest najwięcej, będzie znajdował się na początku, a ten, którego jest najmniej – na końcu.

Kosmetyki naturalne takie jakie oferuje marka Nanova to nie są już tylko proste ekstrakty z warzyw czy owoców, ale dermokosmetyki zawierające kompozycje składników pochodzących z roślin i minerałów, uzyskiwanych w skomplikowanych, nowoczesnych procesach tzw. zielonej chemii. Takie kosmetyki są nie tylko przyjazne skórze, ale dzięki nanotechnologii ich produkcji – bardziej skuteczne. Zawierają cząstki substancji aktywnych na tyle małe, by mogły pokonać barierę naskórka i pobudzić procesy odnowy w głębszych warstwach skóry, a ich działanie koncentruje się na przywróceniu równowagi w skórze i wsparciu jej naturalnych funkcji oraz regeneracji.

Zespół NANOVA
Poniedziałek, 5 marca 2018